Domeny wydziałowe

Dawno, dawno temu, w czasach które pamięta już jedynie WK na wydziale funkcjonowała domena wmid.amu.edu.pl.

Skąd się wzięło wmid i dlaczego akurat tak? Najlepsza hipoteza na ten temat która dotrwała do naszych czasów mówiła o tym że to pochodna od chemd(domena wydziału chemii), physd(domena wydziału fizyki),ifad i iurid (nie mam pojęcia co to). Przy czym w naszym wypadku oznaczałoby to Wydział Matematyki i Informatyki Domain ;) .

Dodatkowo dawno temu, gdy część studencka wydziału była jeszcze na HCP a dziekanat/pokoje pracowników na Matejki – część pracownicza korzystała jeszcze z odrębnej domeny mathd.amu.edu.pl – obecnie przeniesionej pod sci.wmid.amu.edu.pl.

Tym niemniej czasy się zmieniły i obecnie o domenach z końcówką d na uniwersytecie już nikt nie pamięta. Fizyka od kilku lat korzysta z domeny fizyka.amu.edu.pl, chemia z chemia.amu.edu.pl, prawo z prawo.amu.edu.pl itepe. A my? U nas wciąż pokutowała domena wmid.amu.edu.pl.

No.. od roku oficjalna strona wydziału to http://web.wmi.amu.edu.pl/ i starsze strony na nią jedynie przekierowują. Ale poza tym nic się jak do tej pory nie zmieniło.

Pytanie które się nasuwa – co z tym zrobić. Czy zostawić tak jak jest, czy forsować jakieś nowe domeny… Technicznie mamy u siebie domeny fmcs.amu.edu.pl (fmcs – faculty of mathematics and computer science), wmi.amu.edu.pl, cs.amu.edu.pl (computer science). Osobiście – to co jest nowego – staram się wrzucać już w fmcs (ta domena najbardziej mi się podoba ;) ). Ale jakoś energii brak na to by przestawić to co już jest i działa jak chociażby komputery w laboratoriach no i samą domenę labs…

Przy okazji dochodzi problem co z komputerami/domenami dorzucanymi co jakiś czas? Gdy przyszedłem na wydział funcjonowało płaskie wmid.amu.edu.pl. Obecnie staramy się(czasami) to jakoś hierarchiwizować, czyli:

• komputery w labach wrzucać do domeny labs.wmid.amu.edu.pl
  • kółka naukowe trzymać w kni.wmid.amu.edu.pl (tutaj najwięcej jest odstępstw od reguł… niestety)
  • śmieci windowsowe – olimp.wmid.amu.edu.pl
  • strony studentów/pracowników – *.students.wmid.amu.edu.pl, *.faculty.wmid.amu.edu.pl

Tylko że.. jakoś wszyscy wolą być bez tych przedrostków w środku domeny. I komputery bezpośrednio w wmid, podobnie jak kółka… Pytanie czy jest sens z tym walczyć i starać się jakoś układać w hierarchii, czy też nie ma i każdemu chętnemu dawać xxx.wmid.amu.edu.pl :/

4 thoughts on “Domeny wydziałowe

1. psychollek

nie ma edytuj :P

myślę, że jeżeli chodzi o strony sekcji koła naukowego które jednak jakby nie patrzeć czasami się podaje na zewnątrz domena xxx.kni.wmi.amu.edu.pl to trochę za dużo ;P – rozumiem strony studenckie czy pracownicze – ich jest po prostu sporo więc jakby nie patrzeć muszą być wydzielone, ale aktywnych sekcji koła naukowego nie wyobrażam siebie więcej niż 10 , doliczmy jeszcze jakieś inne organizacje studenckie – może z 15 włącznie ? :) (de facto obecnie mamy aktywne 6 sekcji? [nie wliczam klinux bo w zasadzie jest to pplug u nas niestety - mimo ze ruanda miał jakieś plany - a szkoda :P ] do tego chyba jeszcze gorejący dkf, jakiś samorząd studencki i koło matematyków)

2. undefine Post author

nie chodzi o ilość. chodzi o idee. Technicznie to nie byłby duży problem by dać każdemu studentowi możliwość zrobienia aliasu w wmi.amu.edu.pl. Podobnie jak likwidacja poddomeny labs to również jeden sed ;)

Problem (może sztuczny?) to hierarchizacja tego. Możliwość określenia na pierwszy rzut oka że toto jest strona studenta, toto pracownika, toto jakaś konferencja, to serwer jakiejś organizacji, to strona/serwer kółka….

Inaczej w którymś momencie dochodzi do etapu że widnieje sobie coś o nazwie karkonosze.wmid.amu.edu.pl i człowieku niezwiązanemu z sprawą zastanawiaj się czy jest to strona z fotkami z wypadu kilku studentów do karkonoszy, czy serwer koła turystycznego, czy może Kółko rozwijające idee ARKów z upiększoną nazwą. Dodam że nazwa nie jest zmyślona.

Co do kino – również mam mieszane uczucia. Raz ze nazwa myląca, a dwa… imho powinno podpadać podobnie jak pozostałe kółka pod jakąś poddomenę.